„Amikor három és fél évvel ezelőtt, mi, szigetváriak szövetséget kötöttünk arra, hogy városunkat kivezetjük abból a szakadékból, amelybe éveken keresztül taszították, igyekeztem reményt és biztatást adni mindenkinek, hogy bízzanak magukban, bízzanak a sikerben” – kezdte értékelő beszédét a polgármester. „Majd’ egy évig pénzügyi biztos mondta meg, hogy mire van, s mire nincs pénz, mit csinálhatnak a szigetváriak” – utalt Kolovics János Szigetvár 2010-ben bejelentett csődjére, mondván: „ezzel az ország szégyenpadjára ültették Szigetvárt”.
Mint kiemelte, ennek lezáráshoz „közös, mindenen felülemelkedő akarat és a kitűzött céljaink meghatározása” kellett és az, hogy „tudtuk, hogy városunknak csak akkor van jövője, ha rendszerben gondolkodunk, ha tervezünk. Ha elfogadjuk azt, ami jó és gyökeresen megváltoztatjuk azt, ami rossz és újat, mindenki számára jobbat hozunk létre.”
A „Szigetvár a legfontosabb” címet viselő várospolitikai programra kitérve a városvezető elmondta: annak összeállításakor arról döntöttek, hogy Szigetvár maradjon fenntarthatóan működő, emberléptékű európai kisváros. „Mára a közös programunk 90%-át teljesítettük” – jelentette be. „Fegyelmezett és szoros költségvetési politikát folytattunk, háromszor, ha kell négyszer is meggondoljuk, hogy mire költjük a szigetvári közforintokat. 2011-től egyensúlyi költségvetésből gazdálkodunk” – tért át a város gazdálkodási hátterére a polgármester, méltatva a kormány önkormányzatokért végzett munkáját is. Felismerték (...), nem lehet tovább sarcolni az önkormányzatokat” – mondta. Kiért arra, hogy a kormány Szigetvár hiteleinek terheiből tavaly 70%-ot vállalt át az eredetileg tervezett 50% helyett, miután „látták, hogy Szigetvár adóerő képessége más magyarországi városokéhoz képest erős. (...) Újra és újra köszönöm minden jóakarónknak és a tárgyalások résztvevőinek a segítséget!” – hangsúlyozta a polgármester, majd a 2014-es évről és az adósságkonszolidáció második üteméről szólva kijelentette: az új esztendő „új kapukat nyitott városunknak, amely mély nyomot hagy Szigetvár büszke történelmének könyvében! (...) További 720 millió forinttal gyarapodott a szigetváriak vagyona, 720 millió forintot kapott Szigetvár a kormánytól, megköszönve a szigetváriaknak, hogy a nehéz időkben is helyt álltak, fejlesztették városukat, működtették az óvodákat, iskolákat, szociális intézményeket. Városunknak mára egyetlen forint adóssága sem maradt!”
A polgármester elmondta: az adósságátvállalásnak köszönhetően „közösségünk erősítését tovább tudjuk folytatni, civil szervezeteinket idén 21 millió forinttal tudjuk támogatni, s például a 2010-es csőd miatt megyei fenntartásba került zeneiskolánkat saját fenntartásunkban tudjuk működtetni.”
Az elmúlt évben Szigetvár történetének eddig legnagyobb fejlesztési programja fejeződött be – utalt a belvárosrehabilitációs Oroszlán-szív projektre Kolovics János. „Mi, szigetváriak megragadtuk az utolsó lehetőséget. Átalakítottuk a belvárost, felújítjuk a Vigadót, az idén a belvárosi lakókkal közösen felújítunk számos épület homlokzatot. Közel 50 új, ingyenesen használható parkolót is építettünk a belvárosban, és ezt tette lehetővé, hogy bővítsük városunk sétáló, autómentes övezetét is” – részletezte.
A helyi vállalkozásokról szólva a polgármester elmondta: tavaly állami támogatással és saját tőkével egy komoly üzemcsarnok épült Szigetváron, 81 szigetvárinak biztosítva ezzel munkát. „Idén egy másik nagyvállalkozás is befejezi üzembővítését, további munkalehetőséget biztosítva az itt élőknek, s még ebben az évben 12 ezer négyzetméteres logisztikai központot épít egy élelmiszer-ipari cég, német és magyar tőkéből.” Kolovics János hangsúlyozta azt is: Szigetváron 2014-re vonatkozóan nem történt adóemelés.
„Ahogy a kormány tudja, hogy a rezsicsökkentés segíti a magyar családokat, úgy mi is tudjuk, hogy a helyi közszolgáltatások árának csökkentése segíti a szigetváriakat. (...) Szolgáltatásainkat saját kézbe vettük, gondoljanak csak az ivóvízre, melyet többségi tulajdonú önkormányzati cégünk, a Sziget-Víz Kft. szolgáltat nekünk. Éppen ezért tudjuk elmondani, hogy a megye és a régió egyik legolcsóbb vízdíja a miénk, szigetváriaké. (...) Törekedtünk a gázfelhasználásunk csökkentésére is. (...) Határozott szándékunk a kormány 20%-os távhőár-csökkentése mellett a távhő árának tovább árcsökkentése, ezért a távhő előállításában is fontos lépés előtt állunk, a szigetvár környéki állami erdészeti céggel közösen faaprítékos hőelőállító üzem létrehozásán dolgozunk” – utalt a közüzemi díjak szigetvári szintű csökkentésére és a költségcsökkentő beruházásokra a polgármester.
Az önkormányzatnak szabad pénze nincs arra, hogy új munkahelyet teremtsen, viszont lehetősége van arra, hogy közmunkaprogramokra pályázzon: így idén 160 fő önkormányzati foglalkoztatása mellett, a városgondnoki feladatokkal foglalkozó Kisváros Kft., a Szigetvári Roma Nemzetiségi Önkormányzat is foglalkoztat, ezzel Szigetváron közel 300 főnek és családjuknak „habár szerény körülmények közt, de a megélhetését tudjuk biztosítani” – szólt a városvezető a munkalehetőségek kihasználásáról. Mint arra kitért, „a munka létünk biztonságának egyik alapköve”, és „voltak olyan idők, amikor (...) biztonságérzetünk nem volt stabil, városunkat gyakran láthattuk erőszakos cselekményekkel kapcsolatban az esti híradóban. (...) A pár héttel ezelőtti képviselő-testületi ülésen fogadtuk el a rendőrség 2013. évi közbiztonsági beszámolóját, amely tartalmazta, hogy a megye a legjobban teljesítő kapitánysága nálunk van, itt Szigetváron. A bűncselekmények elkövetése visszaszorult, a felderítések száma növekedett. Köszönöm dr. Harmati Béla kapitány úrnak és a szigetvári rendőröknek a tavalyi évben végzett munkájukat.”A városvezető a közbiztonsággal
összefüggésben megjegyezte azt is, hogy a közterület-felügyelet négy fővel szolgálja a várost a rendőrséggel közös járőrözések során, valamint kitért a köztéri kamerák számának tavaly történt megduplázására.
Kolovics János évértékelő beszédéről szóló beszámolónk 2. részét (videófelvétellel) holnap, 2014. március 11-én közöljük.
SZH