A Karap tanyán immár évek óta oktatják a helyi általános iskolába járó 3-5. osztályos gyermekeket, ehhez a helyi önkormányzat biztosított forrást. Mint azt dr. Juhász Attila Simon polgármester kiemelte: a nemzeti kultúra és értékek megőrzése és továbbvitele kiemelt helyen szerepel a település céljai között, ezért is tartják fontosnak, hogy biztosítsák a lovasoktatást a diákoknak. A házigazda Karap Péter kiemelte: nem sportolókat képeznek, természetszeretetre nevelnek, s a lovaglás mellett a lóápolás csínját-bínját is megtanítják. Kiemelte: elméleti és gyakorlati foglalkozásokat is tartanak, s nagy hangsúlyt fektetnek a biztonságra, egyénre szabott feladatokkal tanítják a nebulókat. Hozzátette: a jövő egyik nagy feladata, hogy a tehetségekkel külön is foglalkozzanak. Szavaival egyetértett Budai Gyula, aki bejelentette: hamarosan elkészül az a kormány előterjesztés, amely azt célozza, hogy 2014 szeptemberétől a jelenleginél több általános iskolában valósuljon meg a lovas-oktatás.

Az államtitkár beszámolt arról, hogy az általános iskolai lovaskultúra-oktatás széles körű bevezetésének lehetőségeiről a Vidékfejlesztési Minisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, valamint a Magyar Lovassport Szövetség képviselőivel folyamatos az egyeztetés, valamint arról is szólt, hogy egy munkacsoport alakult a lovaskultúra-oktatás kiszélesítésére.

A tervek szerint idén ősszel az általános iskolák harmadik, negyedik és ötödik osztályában indulhat el a lovas-oktatás központi költségvetési forrásból. A tantárgy a tanulók számára választható lesz.

A nemzeti lovaskultúra-oktatás főbb célkitűzései között a lovaskultúra, a magyar lovas hagyományok, a lovaglás gyakorlati alapjainak megismertetése, valamint a környezettudatos és egészséges életmódra történő nevelés szerepel.

 

EH