Az addiktológiai osztály 1981-ben kezdte meg működését Szigetváron: indulása után mintegy tíz esztendővel az ott dolgozó szakemberek, az alkohológiában tapasztalható gyógyítási kudarcok nyomán úgy határoztak: keresnek egy hatékonyabb terápiás módszert.
– Voltunk néhányan, akik beismertük, hogy a hagyományos alkohológiai orvoslás nem működik. Kis túlzással a „minek iszik, aki nem bírja” mottóval folytak a terápiák, és a kezelések után útjukra bocsátott alkoholbetegek általában rövidesen múlva újra bent voltak a kórházban. Elkerülhetetlenné váltak a belgyógyászati szövődmények, és a beteg előbb-utóbb belehalt az alkoholizmusába – beszélt az előzményekről munkatársunknak dr. Szikszay Petronella. – Az Addiktriátriai Társaság tagjaiként megtapasztaltunk külföldön különféle modelleket és konferenciákat is szerveztünk – így találkoztunk első ízben a Minnesota-modellel.
A szakemberek figyelmét felkeltette a hazai viszonyokhoz képest szokatlanul magas gyógyulási arány, és a módszert – lévén, az azt képező alapokkal professzionális szinten foglalkoztak addig is – minden nehézség nélkül átvették, és az országban elsőként (és eleddig utolsóként) itt, Szigetváron kezdték el tiszta profilban alkalmazni.
A szigetvári addiktológiai rehabilitációs osztály szakemberei 15 éve tartanak továbbképzéseket háziorvosoknak, óvónőknek, tanároknak, védőnőknek, családsegítőknek, szociális munkásoknak. Szakmai elismertségüket mutatják továbbá a rendszeres meghívások szakmai fórumokra, a folyamatos publikációk, valamint a jelenlét a pszichiátriai és az addiktológiai társaságban.
Április végén nagy érdeklődés kísérte az addiktológiai osztály hagyományos éves munkakonferenciáját, amelyet neves szakemberek részvételével rendeztek meg.
A Minnesota-modell (köznyelvi használatban: MM) módszerei intenzív egyéni, család- és csoportterápián alapulnak, lényegében a pszichoterápiás módszereket ötvözik az önsegítés módszereivel. A program jellegzetessége a sok tanulás, olvasás, írás, filmnézés, csoportokon való aktív részvétel a családterápia mellett.
– Egy függőnél, ha egyik pillanatról a másikra leállunk a szerrel, jelentkeznek a testi és a lelki tünetek: remegés, verejtékezés, vérnyomás kiugrása, szapora pulzus, nyugtalan, rossz alvás, rémálmok – veszi át a szót a belgyógyász szakorvos-addiktológus, dr. Tóth Miklós. – Ha hagynánk, hogy ezek a tünetek kifejezettek legyenek, akkor egészen a hallucinációkig, a zavartságig eljuthatnánk – de ezt nyilván nem hagyjuk. A megvonási tünetek lezajlása után leállunk a gyógyszerekkel, és akkor kezdődhet a pszichoterápiás fél év, kórházi körülmények között.
Az osztály szakembergárdája – általában több szakvizsgával rendelkező – pszichiáterből, belgyógyászból, addiktológusból, családterapeutából, klinikai szakpszichológusból, szociálpedagógusból, addiktológiai konzultánsból és nővérekből áll.
– De ne felejtkezzünk meg a felépülőfélben lévő szakembereinkről sem – folytatja a sort Szikszay doktornő. – A furcsának ható kifejezés annyit tesz, hogy ők hosszú évek óta alkohol nélkül élő alkoholfüggők – józan alkoholbetegek –, akik megfelelő végzettséggel segítenek a betegeink ellátásában. Felépülőfélben lévő betegről azért beszélhetünk, mert az alkoholfüggőség gyógyíthatatlan betegség: élethosszig tart. Olyan, mint a cukorbetegség, csak az alkoholbetegséggel kapcsolatban mintha nem akarnánk azt megérteni, hogy miért nem lehet visszatérni az iváshoz... Ebben a betegségben meg kell tanulni józanul élni, meg kell tanulni azt, hogy a józan élet örömteli, és – a közhiedelemmel ellentétben – nem szenvedés. A terápia során ezt a beteg megtapasztalja, és ez erősíti a motivációját további kitartó aktivitásra, a lelki fejlődése érdekében.
A szigetvári addiktológiai rehabilitációra az egész országból érkeznek betegek. Ez nem véletlen: ilyen tiszta profilú – azaz kizárólag az MM-módszerrel, csak szerfüggő betegekkel foglalkozó – osztály nincs másutt az országban. Debrecenben öt éve kezdtek el dolgozni ezzel a módszerrel, a pszichiátriai osztályon belül egy húszágyas részlegen.
Az alkoholprobléma Magyarországon valós és fenyegető: a szigetvári szakemberek elmondása szerint országos szinten egymillió alkoholfüggőről beszélhetünk. Ehhez hozzájönnek a „nagyivók” – akik még nem függők –, valamint a kábítószeresek és a gyógyszerfüggők.
– Hosszú évek óta népbetegség Magyarországon a szenvedélybetegség. Az ideggyógyászati ágyak 70%-án biztosan alkoholproblémákból eredeztethető kórképek lelhetők fel, a belgyógyászatban ez a szám véleményem szerint legalább 60%-ra tehető – mondja dr. Tóth Miklós. – Hasnyálmirigy-gyulladás, cukorbetegség, magas vérnyomás, szív- és májbetegség, fekélyek... sorolhatnánk.
Azonban az alkoholbetegség megelőzhető – világít rá dr. Szikszay Petronella:
– Csak társaságban szabad inni – egyedül nem –, csak ünnepnapokon, és csak keveset. Hacsak nincs szó veleszületett hajlamról, ennyi elegendő a megelőzéshez. Ha azonban egy családban legalább az egyik szülőnél fennáll ez a betegség, akkor jobb egyáltalán nem inni. A betegség veszélyes jellemzője a tagadás, az önfelmentés, ezért fontos, hogy semmilyen ürüggyel ne nyúljunk a fent soroltakon túl az italhoz. Ürügynek nevezzük ugyanis azt, amivel megindokoljuk, hogy miért iszunk egyre gyakrabban... Ha pedig már gond van az alkohollal, akkor azt valószínűleg egy életre abba kell hagyni – de ezt a felismerést nem lehet egyedül realizálni, kivitelezni pedig végképp lehetetlen. Ilyenkor kell, hogy a beteg segítséget kérjen. Ez nagyon fontos: az alkoholbetegek nagyobb része ugyanis belehal az ivásba úgy, hogy soha nem kér segítséget.
SZH/KE
A szigetvári addiktológiai osztály várólistája két héten belüli. Beutaló nélkül is fogadnak jelentkezést – a betegtől személyesen, minden hétköznap 11 és 13 óra között, a 20/913-9432-es számon. A terápiát az OEP támogatja.
***
Az „anonim alkoholista-csoportok” 1935-ben indultak Amerikában – ma többek közt a szigetvári MM-program önsegítő terápiás részét képezik. A hozzátartozók családi csoportja Al-Anon néven működik, az ACA-foglalkozásokon pedig az alkoholisták felnőtt gyerekei cserélhetik ki tapasztalataikat.
További információ: www.anonimalkoholistak.hu, www.al-anon.hu, www.aca.hu