A hivatal az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak készített tájékoztatóját összefoglalva ismertette, hogy a villamosenergia-termelő létesítmények tervezett karbantartási munkáit menetrend szerint elvégezték, a paksi atomerőműben fennmaradt egyetlen karbantartás a terv szerint zajlik, a Mátrai Erőműben pedig előrehozott karbantartást végeztek.

Az erőművek rendelkeznek az előírt tüzelőanyag biztonsági készlettel, ellátásbiztonsági, kapacitáskiesési aggály a téli felkészülésben nem merült fel. Az áramszolgáltatók pandémiás terveinek aktualizálása megtörtént a tavaszi tapasztalatok alapján. A járvány miatti védőintézkedések hatályban vannak.

A villamos energia rendszerirányító (Mavir) vizsgálta a téli időszakban várható fogyasztói igényeket, a rendelkezésre álló erőművi teljesítményeket és az importenergia jellemzőit. Az elemzés megállapította, hogy a régiós források rendelkezésre állása esetén még szélsőségesen magas fogyasztói igény mellett is biztosítható a fogyasztók ellátása.

A tájékoztatás szerint a téli felkészülés és az ellátásbiztonság garantálása a földgázipari szereplők - a rendszerüzemeltetők és szolgáltatók - kötelezettsége. A MEKH a szükséges szabályrendszer kialakításával és ellenőrzésekkel ösztönzi az érintett szereplőket a felkészülésre. Ennek része, hogy meghatározza a lakossági fogyasztókat ellátó egyetemes szolgáltató által kötelezően földgáztárolóban elhelyezendő földgáz mennyiségét, amely a téli időszakban a lakosság biztonságos ellátását hivatott szolgálni.

A háztartások ellátásáért felelős egyetemes szolgáltató már október elején közölte, hogy jogszabályi kötelezettségének eleget téve 2,1 milliárd köbméter földgázt betároltatott - jelezte az energiahivatal.

A MEKH az Európai Parlament és a Tanács vonatkozó rendeletének megfelelően kockázatértékelést végez és elkészíti a Megelőzési cselekvési tervet, valamint a Vészhelyzeti tervet. Szélsőséges esetben a hivatal eseti jelleggel rövid és középtávú forgatókönyvek készítésével maga is elemzi az aktuális év ellátási helyzetét.

A hivatal beszámolója szerint a távhőszolgáltatók időben felkészítették a berendezéseket a fűtés megindítására, és a hőmérsékleti viszonyoknak megfelelően elindították a távfűtést.

A MEKH a téli időszakban folyamatosan ellenőrzi valamennyi energetikai szolgáltató működését, a szolgáltatás minőségét és a fogyasztók biztonságos ellátását - hangsúlyozták.